NEUROMARKETING

Yorum Yok
29 Mart 2019
Kategori Pazarlama
Etiketler , , ,
Paylaş

Her gün kullandığımız cihazlara bir bakalım; cep telefonu, araba, televizyon, tablet ve dizüstü bilgisayar. Tüm bu cihazlar oldukça pahalı. Hepsinin başına bir sıkıntı geldiğinde onarım masrafı değerine yakın. Yakın olmasa bile epey can yakıcı bir tutar ödemek durumunda kalıyoruz. Özelikle de ekranlı cihazların ekranları. Diğer bir konu ise, paramız olsa da ne zaman tamir edileceği… Cep telefonumuzdan veya arabamızdan ne kadar süre uzak kalabiliyoruz?

Şu anda yaşayan bilinçaltımız, bu cihazların başına bir kaza gelme ihtimalini görmezden geldiği için koruma paketi, garanti ve servis hizmetlerini göz ardı edebiliyor. Çünkü duygusal beyne göre şu anda bir problem yok, bu sebeple şu anda kaybetmeye (verilecek sigorta tutarı) gerek yok. Rasyonel beyin (NeoKorteks) ise kendince bir matematiksel hesaplama ile genellikle bu kararı destekler. Yapılan davranışı rasyonelleştirme gibi bir görev üstlenir.

Çerçeveleme Nedir?

Çerçeveleme bir duruma hangi açıdan baktığımız ve hangi kriterleri dikkate aldığımızdır. Çerçevemiz ne kadar darsa o kadar rasyonel karardan uzaklaşırız. Bir hastaya ameliyatın başarı oranının %90 olduğunu söylersek, muhtemel içi rahat bir şekilde operasyon olacaktır. Oysa 10 hastadan 1 hastanın öleceği ihtimalini vurgularsa – ki aynı durum – hasta operasyon için tekrar tekrar düşünecektir.

Bizler cihazlarımıza bir şey olmayacağı ihtimali üzerine durursak, bu konuda bir harekete geçmeyiz. Oysa arıza ihtimalinde olacaklara odaklanırsak kendimizi güvenceye almayı tercih edebiliriz. İnsan zihni belirsizliklerden hoşlanmaz ancak onun için daha önemli konu ise güvende olmaktır.

Belirsizlikleri Ortadan Kaldırmak

Servis, Garanti ve Koruma Paketlerinin içerikleri fazlaca detaylıdır. Maalesef geçmiş deneyimlerimiz bize şunu öğretmiştir: Genelde hizmeti geç alırım, hak ettiğimiz tutarı da alamayabiliriz. Alınacak hizmet hızı ve adımları net olursa zihnimiz çok daha kolay güvenir. Koşulsuz şartsız her türlü arızayı kabul eden bir firma, en fazla 24 saat içerisinde yedek bir cihaz verebilecek bir firma diğerlerinin önüne belirsizlikleri kaldırarak geçecektir. Burada marka değeri ve firmanın geçmişi de önemli bir faktör olarak kararı etkiler.

Diğer bir önemli bir belirsizlik alanı da sözleşme süresinin takibidir. Hiç birimiz bu tarihleri aklımızda tutmayız. Arabamızın camı kırık buluruz, sigortacımızı ararız. Bir de bakarız ki sigortacımız başka bir iş kolunda çalışmakta. İlişkimiz sadece arıza veya kazalarda olmadığı zaman daha uzun vadeli bir işbirliği mümkün olur.

Kazançtan Kayba Odaklanmak

Kulağa oldukça kötümser bir başlık gelse de, bizler elimizdekini korumayı, benzer bir şey kazanmaya göre tercih ediyoruz. Dolayısıyla bir arıza sırasında – öğrenci bir cep telefonu ekranı – kayıplar neler? Neredeyse cihaza yakın bir orijinal ekran fiyatı. (Orijinal olmayan bir ekrana verdiğimiz ücret tamamen çöp olabilir). Diğer bir kayıp ise neredeyse bir ayı bulabilecek bekleme süre. Son kayıp ise verilerinizin kaybolma riski. Oysa anında ve yerinde bir servis tüm bu kayıpları kazancı döndürebilir. Başta verilen sözleşme tutarı bir kayıp gibi gözükürken, çerçevenin değişmesi ile kazanca veya en azından kazanç ihtimaline dönüşür. Aynı zaman kendimiz güvende hissederiz.

Yokluk

Tüm uygun tekliflere rağmen hiç bir hizmeti almayıp kaderimize razı bir şekilde yaşarken ansızın cihazımız arızalanabilir. Yaptırmak için zamanımız ve paramız da vardır. Oysa yeni sorunlar baş gösterebilir. Kime ve nereye güveneceğim? Yedek parçalar orijinal mi? Bu parçalar bulunuyor mu? Cihazların yenilen süreleri hızlandıkça orijinal yedek parça ya bulunmaz hale gelebilir ya da cihazdan daha maliyetli olabilir. Servis anlaşmasında her türlü yedek parçanın sizin için bulundurulması ve aksi bir durumda daha iyi bir modelle değiştirileceği belirtilse karamız yine değişebilir. İyi bir sözleşme içeriği ile çerçevemiz genişler.

Şunu unutmamak gerek, ister satıcı olalım isterse kullanıcı, alacağımız hizmet kullanıcıya somut faydalar sağlamalıdır, bizler ileride elde edeceğimiz faydayı şu anda hissetmeli ve anlamalıyız. Hayatının belirsizliğinde biraz daha konforlu hizmetler ile yaşamımız daha pürüzsüz şekilde devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında

“BEYNİNİ OKUYAN ADAM”

Deniz Öztaş; TED Ankara Koleji, ODTÜ Makine ve ODTÜ İşletme Yüksek Lisansı ile 18 senelik eğitim hayatında öğrendiklerini 2006 sonrasında unutma sürecine girip, yeniden öğrenmeyi seçti, yeniden bir yolculuğa başladı...

Devamı...

NeuroMarketing Business Association Resmi İş Ortağı

neuromarketing business association

Takip Et

Popüler Yazılar

 • Zihnimizde Kaç Kişi Var?

    Şu ana kadar beyni üç ana kısımda inceledik; eski beyin (sürüngen), orta beyin (memeli) ve yeni beyin (mantık)... Eski beyin, sürüngen beynimiz ve en ilkel olmasına rağmen büyük patron ola...

 • Bilinçaltı ve Müşteriyi Okumak

  Zihinsel Pazarlamanın işi beyinle, dolayısıyla zihinle... Zihni ise bilinçli ve bilinçsiz, daha doğrusu bilinç ve bilinçaltı oluşturuyor. Bilinçaltı ismi ile Google 'görsel' olarak araştırdığınız...

 • Dikkat Dağınıklığı ve Dürtüler mi? Prefrontal Korteks!

  Zihnimiz... Biz mi onu kullanıyoruz, o mu bizi? Amacı bizi hayatta tutmak, bu sebeple asgari düzeyde enerj harcayarak bizi hayatta tutacak ve türümüzü devam ettirecek kararlarımızı otomatik olarak...

 • Kaygı ve Saplantı mı? Singulat Sistem!

  Hayat, devamlı bir hareket ve değişim demektir. Sabit ve sert gözüken kaya bile atom seviyesinde titreşim ve hareket halindedir. Bunun aksine zihnimiz, özellikle sürüngen beynimiz bizi hayatta tut...

 • Ben de mi?

  Havada ahenkle dans eder gibi uçan kuşları görmüşsünüzdür. Bu kuşlar sanki tek bir canlı gibi hareket ederler ve hareketleri o kadar hızlı ve uyumludur ki sanki birbirlerinin zihnini okur gibidirl...